Wednesday, January 21, 2009

Nominees for the third Asian Film Awards

HONG KONG: The list of nominees for the third Asian Film Awards announced in Hong Kong on Wednesday:

Best film: "Forever Enthralled" (China), "The Good, the Bad, the Weird" (South Korea), "Ponyo on the Cliff" (Japan), "The Rainbow Troops" (Indonesia), "Red Cliff" (China), Tokyo Sonata (Japan, The Netherlands, Hong Kong).

Best director: Feng Xiaogang for "If You Are the One," Kim Jee-woon for "The Good, the Bad, the Weird," Hirokazu Koreeda for "Still Walking," Brillante Mendoza for "Service," Hayao Miyazaki and Frank Marshall for "Ponyo on the Cliff," John Woo for "Red Cliff."

Best actor: Ge You for "If You Are the One," Ha Jung-woo for "The Chaser," Akshay Kumar for "Singh is Kinng," Kenichi Matsuyama for "Detroit Metal City," Masahiro Motoki for "Departures," Song Kang-ho for "The Good, the Bad, the Weird."

Best actress: Eri Fukatsu for "The Magic Hour," Jiang Wenli for "And the Spring Comes," Deepika Padukone for "Chandni Chowk to China," Sayuri Yoshinaga for "Kabei — Our Mother," Zhao Wei for "Painted Skin," Zhou Xun for "The Equation of Love and Death." :x

Best newcomer: Shota Matsuda for "Boys Over Flowers: the Movie," Sandrine Pinna for "Miao Miao," So Ji-sub for "Rough Cut," Xu Jiao for "CJ7," Jeeja Yanin for "Chocolate," Yu Shaoqun for "Forever Enthralled."

Best supporting actor: Nick Cheung for "Beast Stalker," Jung Woo-sung for "The Good, the Bad, the Weird," Lee Byung-hun for "The Good, the Bad, the Weird," Shinichi Tsutsumi for "Suspect X," Wang Xueqi for "Forever Enthralled."

Best supporting actress: Yu Aoi for "Sex Is No Laughing Matter," Jaclyn Jose for "Service," Kirin Kiki for "Still Walking," Kim Ji-yeong for "Forever the Moment," Gina Pareno for "Service."

Best screenwriter: Na Hong-jin for "The Chaser," Li Qiang for "And the Spring Comes," Tom Lin and Henry Tsai for "Winds of September," Kiyoshi Kurosawa, Max Mannix and Sachiko Tanaka for "Tokyo Sonata," Koki Mitani for "The Magic Hour."

Best cinematographer: Shoichi Ato for "Paco and the Magical Book," Cheng Siu-keung for "Sparrow," Lee Mo-gae for "The Good, the Bad, the Weird," Jola Dylewska for "Tulpan," Wang Yu and Nelson Yu for "24 City."

Best production designer: Nitin Chandrakant Desai for "Jodhaa Akbar," Towako Kuwajima for "Paco and the Magical Book," Daniel Lee for "Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon," Bill Lui for "Painted Skin," Yohei Taneda for "The Magic Hour."

Best composer: Dalpalan and Jang Young-gyu for "The Good, the Bad, the Weird," Yoshihiro Hanno and Lim Giong for "24 City," Joe Hisaishi for "Ponyo on the Cliff," Henry Lai for "Three Kingdoms: Resurrection of the Dragon," A.R. Rahman for "Jodhaa Akbar."

Best editor: Chan Ki-hop for "Beast Stalker," William Chang for "Miao Miao," Darya Danilova for "Native Dancer," Waluyo Ichwandiardono for "The Rainbow Troops," Kim Sun-min for "The Chaser."

Best visual effects: Craig Hayes for "Red Cliff," Kim Wook for "The Good, the Bad, the Weird," Masahide Yanagawase for "Paco and the Magical Book."

Source: http://www.iht.com/articles/ap/2009/01/21/arts/AS-Asian-Film-Awards-Nominees.php

  © Blogger template The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP